Pages Navigation Menu

Codziennie najświeższe newsy - 24/7

Pieszyce – miejsce gdzie możesz podziwiać zabytki i naturę!

Pieszyce – miejsce gdzie możesz podziwiać zabytki i naturę!

Pieszyce to małe urokliwe miasteczko u stóp Gór Sowich na Dolnym Śląsku. Miejscowość ta jest szczególnie przeurocza latem, kiedy to może służyć jako wyśmienita baza wypadowa w góry. Pierwsze co rzuciło nam się w oczy po odwiedzeniu miejscowości to brak ludzi, zupełnie jakby miasto się wyludniło. Z czasem przekonaliśmy się z czego to wynika, a mianowicie droga przebiegająca przez miejscowość jest dość mało uczęszczana przez kierowców. Nie zaznamy tu raczej ruchu przelotowego, dominują auta mieszkańców Pieszyc oraz okolicznych wsi.

Przemierzając uliczki naszej podgórskiej miejscowości nie da się nie zauważyć wzbijającej się w niebo ogromnej wieży kościoła św. Antoniego. Ta licząca sobie dobre ponad sto lat świątynia została wybudowana w stylu neogotyckim. Kościół robi niesamowite wrażenie, zarówno po wejściu do środka jak i po wyjściu i obejściu tej dość sporej budowli dookoła. Można zauważyć olbrzymią troskę i opiekę nad tym miejscem – wygląda na szczególnie zadbane, a to jest niewątpliwie ogromny plus dla miasta.

Jeśli chodzi o sakralne obiekty w Pieszycach to z pewnością nie można pominąć urokliwego kościółka św. Jakuba, który jest małą gotycką perełką.  Został zbudowany w XIV wieku jako jednonawowy, nieduży budynek z prostą skromną wieżą. Wokół świątyni można zobaczyć bardzo stary zabytkowy cmentarz, jak i nagrobki na zewnętrznej ścianie obiektu. Niewątpliwie w tym miejscu można poczuć prawdziwego ducha historii.

Niedaleko kościoła św. Jakuba znajduje się tzw. Śląski Wersal, czyli Zamek w Pieszycach. Od kilku lat możemy go podziwiać w jego całej okazałości, odrestaurowany urzekający swym pięknem, ociekający ozdobami i złoceniami jak za czasów swojej świetności. Budowla ta posiada ok. trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni oraz 60 niesamowitych przepięknie urządzonych pokoi. Obok zamku znajduje się przepiękny bardzo stary park, z potężnymi drzewami.

Oczywiście na uwagę w mieście zasługuje jeszcze wiele obiektów, w tym sporo zabytkowych domów mieszkalnych, które znajdują się w lepszym i gorszym stanie technicznym, ale nie odbiera im to jednak nic z dawnego splendoru. Jeśli będziecie gdzieś w okolicach Gór Sowich, musicie pamiętać aby nie odpuścić sobie wizyty w tym urokliwym i pełnym historii miasteczku. Być może i Wy zakochacie się w pięknych widokach okalających Pieszyce.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *