Pages Navigation Menu

Codziennie najświeższe newsy - 24/7

Recenzja Alicja Janosz – RetroNowa (2016)

Recenzja Alicja Janosz – RetroNowa (2016)

Artystka: Alicja Janosz

Tytuł płyty: Retronowa

Data premiery: 22.04.2016

Gatunek: soul, retro pop

Single: Gdy Przychodzi Noc

O Alicji Janosz w 2002 roku usłyszało pół Polski – Wszystko za sprawą jej zwycięstwa w programie Idol, w którym swoimi wykonaniami zachwyciła nie tylko jury, ale także ogrom publiczności. Drugie pół Polski, której artystka jakimś cudem umknęła usłyszało o niej za sprawą utworu Zbudziłam się (z ukochaną przez wszystkich jajecznicą, która choć przez ludzi obśmiewana stała się ogromnym przebojem). Potem, jeśli chodzi o działalność solową o wokalistce było znacznie mniej słychać, aż do 2011 roku, kiedy na rynku ukazał się jej krążek Vintage, różniący się znacznie od poprzednika, bowiem nawiązujący bardziej do funky i blues, niż typowego, komercyjnego popu. Teraz przyszedł czas na coś zupełnie nowego, czyli kolejny album o oryginalnym tytule RetroNowa, który może być ciekawym wyzwaniem dla polskiego rynku, na którym króluje muzyka o powtarzalnym bicie i równie powtarzalnym słowie….

Krążek otwiera kawałek Byleby zdążyć, który wokalnie i nawet muzycznie przywodzi mi na myśl najnowszy album Moniki Brodki, gdzie przeważa muzyka bajkowa, ale i porządna dawka „inności” i specyficznego klimatu. Właśnie taki jest ten numer – skoczny, melodyjny, ale i niezwykle interesujący. Dalej mamy Put Your Hands Up, czyli już bardziej energetyczny, wręcz miejscami ognisty numer, w którym Alicja niezwykle uroczo bawi się swoim wokalem, raz dodając do niego pazur, a raz modelując go na słodki, totalnie niezwykły ton. Gdy Przychodzi Noc to już z pewnością znana większości singlowa kompozycja o radiowym stylu, jednak dopieszczona typowym dla soulu ciepłym klimatem, który sprawia, że nie brzmi ona jak każdy komercyjny numer na polskim rynku.

 

RetroNowa to jak wspomniałem wyżej ciekawe wyzwanie dla naszego kraju. I nie chodzi o to, że jest to nie wiadomo jak trudna płyta, czy wypełniona masą słów, które rozumieją, jedynie badacze z czterema fakultetami, ale po prostu album, który ma coś sobą wnosić – nie tylko elektro muzyczkę, przy której super się tańczy. Alicja bawi się tu stylami mieszając soulową duszę z energetycznym funky i okraszając to wszystko chwytliwymi refrenami, które świetnie mogą sprawdzić się w niejednym radio. Teraz pozostaje tylko pytanie, czy któraś ze stacji radiowych podejmie wyzwanie i pozwoli RetroNowej zaistnieć….?

W związku z tym, że jest to płyta naprawdę długa, bo zawierająca aż 14 kompozycji i pewnie nikt nie miałby ochoty zaczytywać się w moim zachwycaniu każdym numerem przejdę może do rzeczy i opisze Wam tylko te najcudowniejsze, bez których nie mógłbym sobie tego albumu wyobrazić. Mowa, oczywiście o przeuroczym Candy, w którym Alicja przekazuje tak wiele uśmiechu i słodyczy, że mógłbym tego słuchać godzinami. Wcale nie gorzej wypada również skoczne Sisterhood, które ma w sobie takiego powera, że ciężko przy nim nie tupnąć nóżką, czy fantastycznie chwytliwe i słoneczne Zazdrość, które jest według mnie idealnym kandydatem na drugi, wakacyjny singiel. Moim zdecydowanym faworytem jest, jednak magiczne Choć raz, które zabiera nas w podróż w czasy, gdy pop był jeszcze muzyką i niósł ze sobą piękno i przekaz, podczas gdy teraz nie liczy się w nim nic więcej, poza łupankową melodią bez ładu i składu. Dla kochających delikatne, wiosenne melodie, przy których cudownie się marzy polecam pozytywne Wiem, natomiast jeśli pozostajecie fanami większej dawki smutku i nostalgii warto, żebyście zapoznali się z kończącym krążek bleuesowo-soulowym Oddycham.

Podsumowując: RetroNowa to krążek idealny dla każdego fana chwytliwych melodii i uczuć, które co ciekawe da się połączyć w jedno i stworzyć z nich coś, co jest wstanie wysłuchać każdy przeciętny słuchacz. Mam nadzieję, że po przesłuchaniu go każdy zniesmaczony jajecznicą odbiorca otworzy się na zupełnie nową ALICJĘ – nie Alę Janosz!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *