Pages Navigation Menu

Codziennie najświeższe newsy - 24/7

Recenzja Kacper Kuszewski – Album Rodzinny (2015)

Recenzja Kacper Kuszewski – Album Rodzinny (2015)

Artysta: Kacper Kuszewski

Tytuł płyty: Album Rodzinny

Gatunek: jazz, soul, pop

 

Gdy usłyszymy nazwisko Kuszewski od razu do głowy przychodzi Nam, jeden z najbardziej ukochanych polskich seriali pt. M jak miłość, a także przygody bohatera Marka Mostowiaka, który wbrew przeciwnościom losu stara się dobrze wychowywać swoje dzieci  być odpowiedzialnym człowiekiem. Jednak nie każdy wie, że oprócz aktorstwa pan Kuszewski trudni się, także śpiewaniem, a na rynku już od ponad roku możemy zauważyć jego debiutancki, solowy krążek o tajemniczym tytule Album rodzinny! Tytuł płyty nawiązuje do zauroczenia artysty latami 20 i 30 i magii, jaka bez wątpienia kryła się w tych czasach: Pytanie tylko, czy panu Kuszewskiemu udało się tą magię przekazać?

Nie będę opisywał każdej piosenki osobno, bo zwyczajnie nie ma to sensu. Krążek Album rodziny jest niezwykle spójnym wydawnictwem, które jedni pokochają, a drudzy z pewnością nie – Wynika to, oczywiście  z faktu, że aktualnie żyjemy w dobie skomputeryzowanej i mało prawdziwej muzyki, która ma jedynie wpaść nam w ucho, a nie przy okazji czegoś nauczyć, czy zwrócić uwagę na różne wartości. Album rodzinny jest tego przeciwieństwem! Mirek Sikora spisał się genialnie, tworząc teksty o miłości, braterskim przywiązaniu, tęsknocie za dziecięcymi latami, ale także o schabowych, czy makaronie – Wszystkie te słowa ubrane są w zabawny, lekki, ale jednocześnie niezwykle romantyczny i przemawiający do odbiorcy sposób. Muzyka natomiast jest dziełem  Tomasza Krezymona i muszę przyznać, że naprawdę zabiera ona słuchacza w te tak zapomniane czasy, nawiązując do skocznego jazzu, ognistego tango, czy przaśnego folku.

Jeśli natomiast, chodzi o samego wykonawcę Kacpra Kuszewskiego to muszę przyznać, że naprawdę pozytywnie mnie zaskoczył. Każdej piosence nadaje on swoistego wyrazu, wczuwając się w każdy dźwięk i każde słowo i wyśpiewując to prawdziwie i z energią. Poza tym wokalnie radzi sobie naprawdę świetnie niejednokrotnie pokazując swój talent do modelacji głos jak np.  w piosence O Wandzie co chciała Niemca, gdzie przez chwilę śpiewa niemal operowo, czy jego dla odmiany nieśpiewany, a mówiony fragment w Starych fotografiach, gdzie jego głos dosłownie czaruje i przywodzi na myśl dubbing  w pięknych, starych baśniach. Do moich ulubionych piosenek na Albumie rodzinnym należy bez wątpienia: wspomniane wyżej, zabawne i skoczne O Wandzie co chciała Niemca, tajemnicze i wzruszające Nostalgia, mroczne i bajkowe Przysięgi, czy oczywiście szalony i genialny kawałek Polskie jedzenie, w którym Kacper z przejęciem i czarem wyśpiewuje teksty o kotlecie, czy kaszance.

Podsumowując: Album rodzinny to prawdziwy majstersztyk dla osób, które pragną uciec od naszej nowoczesności i udać się w cudowną podróż po czasach, w których rodzina, przywiązanie i oczywiście dobra zabawa naprawdę coś znaczyły…

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *