Pages Navigation Menu

Codziennie najświeższe newsy - 24/7

Watykan wydał dokument dotyczący pogrzebów! Sprawdź jak otrzymać katolicki pogrzeb!

Watykan wydał dokument dotyczący pogrzebów! Sprawdź jak otrzymać katolicki pogrzeb!

Pogrzeb nigdy nie jest tematem łatwym. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wiąże się z czymś tak czułym jak śmierć człowieka! Niestety fakt, że umieramy nie sprawia, że przestajemy podlegać niektórym przepisom i plany które za życia wymyśliliśmy na temat naszego pogrzebu nie mogą się spełnić, bowiem łamią prawo – nie tyle państwowe, co kościelne!

Watykan wydał ostatnio najnowszy dokument, który opisuje dokładnie sprawę pochówku i tego, co wolno i czego nie wolno zrobić, by można dostąpić pogrzebu katolickiego. Po pierwsze Kościół stanowczo stwierdził, że jeśli ktoś zdecydował się na kremację z powodów sprzecznych z wiarą chrześcijańską to nie może zostać pochowany  po katolicku. Watykan wypowiedział się, także na temat samego zabiegu kremacji i stwierdził, że nie jest on zakazany, jednak grzebanie zmarłego wiąże się z większym szacunkiem dla ciała i jest bardziej preferowane.

Dokument opisuje, także że zupełnie niedopuszczalnym faktem jest tzw. przekazanie prochów naturze poprzez np. rozrzucenie w morzu, czy lesie. Nie wolno, także tworzyć z prochów rzeczy m.in. pierścionków! Tych czynów nie da się usprawiedliwić w żaden sposób – czy to sanitarny, czy ekonomiczny.  Nie można też trzymać prochów zmarłego w domu – chyba, że za zgodą biskupa!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *